Nemrég kezdtük el a Királyi Palotához tartozó, déli nyaktagnak is nevezett épületrész helyreállítását. A munka során eredeti pompájában születik újjá a Szent István-terem. A felújított palotaszárnyban kiállítóterem és több, a vendégek kiszolgálására alkalmas tér is helyet kap majd.
A Szent István-teremnek is otthont adó déli összekötő szárny falkutatását tavaly év végén fejeztük be, ezután indulhatott meg a teljes épületszárny rekonstrukciója. A beruházás keretében hitelesen helyreállítjuk a Palotának ezt a részét. A déli oldalon újjáépítjük az eredeti kőhomlokzatot és a földszint feletti téglafalat. A mostani ajtókat, ablakokat az eredetivel azonos nyílászárókra cseréljük.
A bontási munkák megkezdése előtt egyedi, speciális védelmet kaptak a falkutatáskor előkerült értékes falszakaszok, stukkók és földszinti kőoszlopok. A restaurátorok biztonságba helyezték a Hauszmann-korszakra utaló faldíszítéseket, melyek a kivitelezés építési fázisában visszakerülnek eredeti helyükre.
Az első emeleten újjászületik a díszes reprezentatív tér, a Szent István-terem, valamint a hozzá tartozó előszoba és folyosó. A korabeli enteriőrt hitelesen és az eredetit alapul vevő anyagok felhasználásával építjük újjá.
Egykor a terem fő attrakciója volt az Árpád-házi királyokat és szenteket ábrázoló, tíz képből és két nagyméretű, festett kerámiaképből álló sorozat. A belső kialakítás munkái különböző műhelyekben zajlanak. A terem központi helyét elfoglaló kandallót, a mennyezetet díszítő betéteket és a II. Endrét és I. Bélát ábrázoló kerámiaképeket elkészítette a Zsolnay Porcelánmanufaktúra. A festők jelenleg további négy képen dolgoznak.
Már aranyhímzés díszíti a kárpitozott székek egy részét is, valamint elkezdődött az asztalos műhelyekben a parketta, a mennyezeti fabetétek és a terem bútorzatának gyártása.
A II. világháborúban a Szent István-terem teljesen megsemmisült. Helyén - a háborút követő átépítés után - kutatószoba, metszettár, dolgozószoba és tároló helyiség jött létre a Budapesti Történeti Múzeum számára. A délre néző homlokzatot is teljesen átépítették, a szintenkénti három ablaknyílás helyett öt ablakot tettek be.
Az összekötő szárny új kialakítása után a Budapesti Történeti Múzeum főbejárata visszakerül eredeti helyére, melynek előcsarnoka megidézi majd az egykori Hauszmann-kori távírdai átjárót. A vendégforgalom kiszolgálására alkalmas tereket is kialakítunk, a második emeleten pedig kiállítótér lesz. A Szent István-terem, mint új kulturális attrakció 2021. augusztus 20-án nyílik majd meg a látogatók előtt.