A Budavári Palotanegyedbe látogatók újabb felújított műemlékekkel találkozhatnak, elkészültünk ugyanis a Habsburg-kapu és a hozzá tartozó lépcső felújításával. Restauráltuk a Halászó gyerekek kútját és a környező teraszt is, így a szökőkút hosszú évek után, tavasztól ismét csobog majd. A megújult területet a napokban adtuk át a nagyközönségnek.
A Budavári Palota századfordulós bővítésekor Hauszmann Alajos tervei alapján Jungfer Gyula műhelyében készült el az a gyönyörű, kovácsoltvas kapu, a díszes kerítés és a hozzá tartozó lépcső is, amelyet Habsburg-kapunak ismerünk. Ezek az alkotások – bár több találat is érte őket – átvészelték a világháborús ostromot. A kapun a háborús károk helyreállítását az 1970-es és 1980-as években elvégezték, azonban az elmúlt évtizedek nyomot hagytak rajtuk, az építmények állapota sokat romlott.
A teljes körű felújítás során helyreállítottuk a kapu kőfelületét, restauráltuk a fém kovácsoltvas betéteket, pótoltuk a hiányzó díszítéseket és elvégeztük a szükséges lakatos munkákat, egy új forgózsámolyos megoldásnak köszönhetően pedig immár ismét teljes keresztmetszetében nyitható a kapu. A lépcsőket is restauráltuk, melyek csúszásmentes burkolatot kaptak, és a területen kiépítettük a megfelelő vízelvezetést.
A Habsburg-kapu közelében is látványos munka folyt az elmúlt időszakban, hiszen a Mátyás kútja tavalyi átadása után idén elkészültünk a Budavári Palotanegyed másik népszerű díszkútjának, a Halászó gyerekek kútjának felújításával.
Az eredetileg 1900-ban, Senyei Károly tervei szerint elkészült kutat korábban többször is költöztették. A második világháború során megsérült, majd úgy döntöttek, hogy nem eredeti helyén, hanem a Rákóczi téren állítják fel újra. 1957 és 1976 között a pesti lakosság láthatta nap mint nap, majd újra a Budavári Palota északkeleti teraszára szállították vissza.
A kút szigetelési gondok, illetve a korábban eltört vezetékek miatt hosszú évek óta nem működött, most új, vízzáró vasbetonból készítettük el a medencéjét, az azt körbevevő kemény mészkő szegélyt az eredeti nagyságúra, felújítás előtti átmérőjének mintegy kétszeresére növeltük. Ehhez kapcsolódóan magasabb terméskő talapzatra kerül az abban elhelyezkedő szoborcsoport, amelyen patinamegőrző felújítást is végeztünk.
A bronzszobrok rekonstrukcióját a Mátyás kútjánál alkalmazott módszerrel végeztük el, azonban Senyei Károly alkotásánál volt egy jelentős könnyebbség: be lehetett bújni a szoborcsoport belsejébe, így a hibákat könnyebb volt javítani. A harcsával küzdő két fiú és az őket nevetve néző kislány kompozícióján több munka is akadt: a háború után a szobrok alkotóelemeit összetartó bronzcsavarokat acélra cserélték, amelyek idővel elrozsdásodtak, ezeket most ismét bronzra cseréltük, pótoltuk a kislány copfjának masniját és a halászháló hiányzó részeit is, a szobrokon lévő kisebb lyukakat, repedéseket is kijavítottuk. Ezt követően patinamegőrző tisztításon esett át az alkotás: a bronzot védő zöld ásványréteget meghagytuk, a szennyeződéseket és a vízkövet azonban eltávolítottuk.
A célunk az volt, hogy a kutat ismét eredeti helyén állítsuk fel és a környezetében is a Hauszmann Alajos által megtervezett állapot köszönjön vissza. A kutat két oldalról zöldfelület veszi körül, felújítottuk a térkőburkolatot, kiépítettük a köz- és díszkivilágítást. A szökőkút eredeti méretűre növelt medencéje Hauszmann elképzeléseinek megfelelően földszíni növényágyak közé került.
A megújult Halászó gyerekek teraszán igyekeztünk ünnepi hangulatot varázsolni a Budavári Palotanegyedbe, ezért egy betlehemet és egy kis adventi vásárt is felállítottunk. A kis házakban forralt bort, forró teát, rétest és más finomságokat is találnak az ide látogatók minden nap, egészen január 6-ig.
A vásár mellett a megújult teraszon folytatjuk különleges szabadtéri kiállításaink hagyományát. A „Karácsony a Várhegyen” című tárlatunkon a múlt századi Várnegyed karácsonyainak hangulatába és hagyományaiba kalauzolnak el minket a fotók és a hozzájuk kapcsolódó történetek. Ezek segítségével betekinthetünk a testőrség különleges karácsonyi ünnepségébe, vagy a Mátyás-templom előtt szánkózó gyerekek önfeledt szórakozásába.
A felújított szoborcsoport a téli időszak alatt is megcsodálható, tavasztól pedig majd ismét vidám csobogással üdvözli a Budavári Palotanegyedbe látogatókat.
A Habsburg-kapu mellett található, ikonikus turulszobor felújításáról ebben a cikkünkben olvashatnak.