A „Maradj otthon” után egyre többször halljuk az újabb megszívlelendő tanácsot: „Nyaralj itthon”. Erre biztatom most Önöket én is, és egy budapesti kirándulás kihagyhatatlan helyszíneként jó szívvel ajánlom figyelmükbe az újjászülető budai Várat.
A 16-17. századból származó kultúrtörténeti tárgyakat, török pipát és tárolóedényt, kínai porceláncsészét és egy különleges kutat is találtak régészeink a Dísz tér sarkán lévő területen. A sok évtizede városképi sebként tátongó telken építjük újjá az egykori Vöröskereszt Székház épületét.
A középkori Buda telkeihez általában egy kút vagy ciszterna is tartozott, amely az itt élők vízellátását biztosította. A Várhegy geológiája és a könnyen faragható mészkő-márga alapkőzet különösen alkalmas volt a friss vizet adó kutak kialakítására. A későbbiekben a vízellátást már nem kutakkal oldották meg, ezért, amikor feleslegessé váltak, gyakran használták őket emésztőként vagy szeméttároló gödörként. A betemetett kutakba kincset érő, ma már kultúrtörténeti jelentőséggel bíró tárgyak is bekerülhettek.
Munkatársaink egy ilyen, feltöltött kút maradványait találták meg a próbafeltárások során a Dísz tér 2. szám alatt. Mivel a feltárások jelenleg a török kori felső rétegekben zajlanak, ezért a kút pontos korára és a betemetés idejére még nem derült fény.
”...törekvésünk, hogy e büszke vár, melynek
fekvése is páratlan,
a magyar szent koronához méltó alakban
[…] egyszersmind hirdetője legyen a magyar
kultúrának és művészetnek.”
Az Erdélyi bástya történetét bemutató Táncsics Mihály utca 9. szám alatti régészeti tárlat szabadtéri helyszínén már irodalmi és történelmi estekkel, koncertekkel, táncelőadásokkal, izgalmas tárlatvezetésekkel, borkóstolóval és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is várjuk látogatóinkat.