A terveink készen állnak, világosak, de a végrehajtásukhoz április első vasárnapján egy fontos közös döntést kell meghoznunk. Mérföldkőhöz érkezünk: arról kell határoznunk, hogy megyünk-e tovább azon az úton, amin eddig jártunk vagy visszafordulunk.
Egyedülálló kiállítást láthatnak június közepéig a Budavári Palotanegyedbe látogatók a Főőrség épületében. A „Lészen ágyú!” – Gábor Áron és a székely hősiesség című tárlaton más korabeli fegyverek mellett Gábor Áron egyetlen fennmaradt rézágyúját is megtekinthetik az érdeklődők.
Izgalmas tárlatot nyitottunk meg a nemzeti ünnep alkalmából az újjászületett Főőrség épületében, a Budavári Palotanegyedben. A kiállítással az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 174. évfordulóján a forradalom székely ágyúöntő hősére, Háromszék önvédelmi szabadságharcának legendás alakjára emlékezünk. A „Lészen ágyú!” – Gábor Áron és a székely hősiesség című kiállításon az egyetlen megmaradt Gábor Áron-féle ágyú mellett katonatisztek fegyverei és egyenruháinak darabjai, zászlók, használati és emléktárgyak láthatók, amelyek közelebb hozzák a szabadságharc és az azt követő megtorlás időszakát, a nemzeti hősök börtönben töltött éveit.
Az ünnepélyes megnyitón Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos kiemelte, hogy az utóbbi években elvégzett beruházásoknak köszönhetően a Budavári Palotanegyed immár méltó helye a nemzeti megemlékezésnek.
Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese elmondta: 1848. március 15-én vér nélkül győzött a magyar forradalom, példa nélküli egységben. "Ma is erre az egységre van szükség, hogy megvédjük függetlenségünket, biztonságunkat, eddig elért eredményeinket, hogy Magyarország előre menjen a fejlődés útján" - fogalmazott.
Tamás Sándor, Kovászna megye tanácselnöke felidézte a székelység megmaradásának ezeréves történetét, illetve Gábor Áron és kortársainak példás hősiességet.
A hosszú évek óta elzárt és mára leromlott állapotú Citadella erőd felújítása során szimbolikus esemény volt, hogy az 1848-as forradalom és szabadságharc 174. évfordulóján felvontuk Magyarország legnagyobb nemzeti lobogóját.
A Budavári Palota első újjászületett történelmi helyiségét és a hozzá tartozó kiállítást tavaly augusztus 20-án nyitottuk meg a nagyközönség előtt. A tárlat azóta is töretlen népszerűségnek örvend, március elsején már az 50 ezredik látogatót üdvözölhettük a teremben! A Szent István-terem a századforduló magyar iparművészetének csúcsteljesítménye volt.
Az eddigi kutatások során értékes leleteket találtunk a Hauszmann-kori épületből. Az úgynevezett szondázó falkutatási és alapfeltárási munkálatok során előkerült leletek arra adhatnak választ, hogy milyen színű, anyaghasználatú és textúrájú volt a századforduló idején bővített épületegyüttes.
”...törekvésünk, hogy e büszke vár, melynek
fekvése is páratlan,
a magyar szent koronához méltó alakban
[…] egyszersmind hirdetője legyen a magyar
kultúrának és művészetnek.”
A Budavári Palota rekonstruált déli összekötő szárnyába költözött az a kiállítás, amely Hauszmann Alajos élete és munkássága mellett a Budavári Palotanegyed történetét és jövőjét mutatja be. Látványos installációk, izgalmas műhelytitkok várják az érdeklődőket a Szent István-terem feletti kiállítótérben.